Podatkomat | ul. Stargardzka 2-2A | 54-156 Wrocław | tel. +48 71 707 02 77

Liniowy czy progresywny? Jak zaplanować podatki?

Na początku każdego kolejnego roku podatkowego oraz w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni rozważyć wybór formy opodatkowania dochodu wynikającego z prowadzonej działalności. Wybór pomiędzy podatkiem progresywnym a liniowym nie zawsze jest prosty. Dokładnie zapoznaj się z każdą z opcji, ponieważ odpowiedni wybór może wiązać się z naprawdę sporymi oszczędnościami. Właściciele firm mają czas na zmianę formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej do 20 lutego.

Liniowy czy progresywny – sprawdź, która z opcji jest dla Ciebie korzystniejsza

Każdy przedsiębiorca powinien tak naprawdę każdego roku dokładnie rozważyć, który z wariantów opodatkowania dochodu jest dla niego korzystniejszy. Zależy to bowiem od wysokości dochodu, a także ulg i odliczeń, z których chcemy skorzystać.

Podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest podatek progresywny, czyli skala podatkowa. Jeśli przedsiębiorca wybierze ten sposób rozliczania z fiskusem, oznacza to, że będzie to robił na zasadach ogólnych. W przypadku tego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej istotny jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Jest to dobre rozwiązanie dla firm osiągających niższe dochody. Ich składki na podatek dochodowy wynoszą 17%, podczas gdy w przypadku podatku liniowego jest to już 19%. Osoby, które szacują, że mogą osiągać duże dochody i wejść w 32% próg podatkowy powinny z kolei rozważyć podatek liniowy.

Podatek liniowy czy progresywny – który wybrać?

Zastanawiając się, co dla nas lepsze – skala podatkowa czy podatek liniowy, zacznijmy od sprawdzenia, czy ów wybór jest dla ciebie dostępny. Przedsiębiorca, który w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, NIE może skorzystać z podatku liniowego, jeśli usługi te pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, wykonywanej w tym samym roku podatkowym.

Wybierając podatek liniowy, decydujesz się na jednolitą stawkę podatkową i unikasz ryzyka jej zmiany na większą. Podatek liniowy wiąże się jednak z koniecznością zrezygnowania z pewnych przywilejów, do których należą:

– kwota wolna od podatku,

– odliczenia od dochodu (również darowizn),

– odliczenia od podatku (również ulgi na dzieci),

– możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Skorzystanie z tych korzyści jest możliwe przy wyborze podatku progresywnego, czyli skali podatkowej. Może się zatem wydawać, że jest bardziej opłacalny, jednak wszystko zależy do dochodu, jaki generuje przedsiębiorstwo. Ogólnie zakłada się, że podatek progresywny jest wyborem korzystniejszym dla przedsiębiorców generujących niższe dochody, natomiast w sytuacji, kiedy dochody są już znaczne, wówczas bardziej opłacalne jest płacenie podatku liniowego.

Kiedy opłacalne staje się przejście na podatek liniowy?

Pozostaje jedynie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest graniczna kwota dochodu wskazująca na to rozwiązanie jako korzystniejsze. Nie wdając się zbytnio w szczegóły dla osoby samodzielnie rozliczającej się z PIT, niekorzystającej z ulg, o dochodach poniżej 96 tysięcy złotych rocznie, podatek progresywny będzie korzystniejszy. Stawka podatku liniowego wynosi 19%, natomiast stawki podatku progresywnego wynoszą odpowiednio 18% dla kwoty progu podatkowego nieprzekraczającej 85 528 złotych, a także 32% dla kwoty wyższej.

Do głównych zalet podatku liniowego należy przewidywalność – stała stawka podatkowa bez względu na osiągane dochody (19%) oraz możliwość odliczenia od przychodu kosztu jego uzyskania.

Kiedy warto wybrać podatek progresywny?

Czy jednak w każdym przypadku dochody wyższe niż 96 tysięcy złotych korzystniej jest opodatkować liniowo? Nie zawsze. Należy bowiem wziąć pod uwagę możliwości ulg i odliczeń, które wymieniliśmy powyżej. W zależności od tego, jak przedstawia się sytuacja osobista oraz finansowa, mogą one kształtować się w różny sposób. W przypadku przedsiębiorcy, którego małżonek nie uzyskuje dochodów, podatek progresywny będzie lepszym rozwiązaniem niż liniowy dla dochodów niższych niż 191 tysięcy złotych.

Przy obliczaniu co jest korzystniejszym rozwiązaniem w twojej sytuacji, nie zapomnij jednak uwzględnić wszystkich ulg i odliczeń, które przysługują Ci w podatku progresywnym, takich jak ulga na Internet czy dla osoby samotnie wychowującej dziecko, a nawet termomodernizacyjna. Co istotne, istnieje tu także możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. To istotne zalety podatku progresywnego.

Warto dodać, że zarówno w przypadku podatku progresywnego, jak i podatku liniowego, konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Podsumowując, najczęściej, gdy dochody roczne przekraczają ok. 100 tys. zł i tym samym przy rozliczeniu progresywnym podlegają już 32% stawce, optymalnym rozwiązaniem jest podatek liniowy. Z kolei, gdy korzystniejsze będzie np. rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub gdy Twoje dochody pochodzą nie tylko z prowadzenia działalności, ale też z innych źródeł, najlepszą opcją dla Ciebie będzie podatek progresywny.

Jeżeli chcesz wiedzieć, który sposób opodatkowania będzie korzystniejszy w twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu z nami.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą na stronie.