Celem każdego przedsiębiorstwa jest uzyskanie jak największego zysku z działalności. Aby było to możliwe, konieczne jest nie tylko minimalizowanie ponoszonych kosztów, ale również podatków. Dlatego też warto wiedzieć, jak je optymalizować – między innymi przez korzystanie z dostępnych ulg i odliczeń oraz wybór odpowiedniej formy opodatkowania.

Optymalizacja podatkowa – co to takiego?

Optymalizacja podatkowa to wprowadzenie takich działań w zarządzaniu firmą, które umożliwią zminimalizowanie obciążeń podatkowych, dzięki czemu możliwe będzie również zwiększenie płynności finansowej. Oczywiście mowa tu wyłącznie o działaniach legalnych, prowadzonych zgodnie z prawem. Podatnicy mają prawo do zapłacenia tak niskiego podatku, jak jest to tylko możliwe zgodnie z literą prawa.

W Polsce optymalizacja jest nieco trudniejsza do przeprowadzenia, ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe. Jej podstawą jest zatem skrupulatna analiza obowiązujących przepisów, które w dodatku w ostatnim czasie bardzo często ulegają modyfikacjom.

Optymalizacja podatkowa w IT – co warto wziąć pod uwagę?

Wykorzystywanie ulg podatkowych, wybór rozliczenia kwartalnego bądź miesięcznego oraz odpowiedniej formy działalności, budowa właściwej struktury przedsiębiorstwa, a także współpraca z zagranicznymi podmiotami to niektóre elementy optymalizacji podatkowej.

Optymalizacja podatkowa powinna być jednak idealnie dopasowana do prowadzonej działalności gospodarczej, a także do tego, jaka jest strategia jej rozwoju. W przypadku firm z branży IT lub e-commerce, czyli tych ściśle związanych z internetem, do najpopularniejszych metod optymalizacji podatkowej należy właściwe dostosowanie formy opodatkowania. W 2022 roku po zmianach związanych z Polskim Ładem, optymalną formą opodatkowania może być dla nich ryczałt. Modyfikacje prawne spowodowały, ma on teraz niższą stawkę podatku dla przedstawicieli branży IT, która wynosi 12 %. Może to być obecnie znacznie lepsza opcja niż podatek liniowy czy rozliczenie na zasadach ogólnych, które wcześniej należały do najczęściej wybieranych przez przedstawicieli tej branży.

Optymalizacja podatkowa IT to także ulgi na innowacje

Dodatkową możliwością optymalizacji podatkowej jest skorzystanie z ulgi IP Box i ulgi B+R. Zwłaszcza że od tego roku można z nich korzystać równocześnie. Istotnym plusem jest tu fakt, że ulga B+R teraz pozwala na dwa razy większe odliczenia niż jeszcze w ubiegłym roku. Niestety trzeba pamiętać, że przedstawiciele branży IT, którzy jako formę rozliczenia podatku wybiorą ryczałt, nie będą mogli skorzystać z tej dogodności.

Więcej o ulgach IP BOX i B+R przeczytaj w naszych artykułach:

Optymalizacja podatkowa wymaga wiedzy – warto skorzystać ze wsparcia specjalistów

Prowadzenie działań zmierzających do optymalizacji podatkowej najlepiej zlecić specjalistom, którzy dobrze znają obowiązujące prawo. Jak wspomnieliśmy wcześniej, optymalizacja powinna być prowadzona zgodnie z aktualnymi przepisami – w przeciwnym razie przedsiębiorca może ponieść dotkliwe konsekwencje.

Naszym klientom oferujemy wsparcie w zakresie wyboru najlepszej w ich przypadku formy opodatkowania i innych zgodnych z prawem sposobów pozwalających na maksymalną optymalizację podatkową. Dzięki temu pieniądze, które musieliby przelać na konto urzędu skarbowego, będą mogli wykorzystać na swój rozwój i kolejne inwestycje.

Warto pamiętać, że formą optymalizacja kosztów przedsiębiorstwa może dotyczyć nie tylko podatków. To również takie działania jak na przykład wliczenie samochodu służbowego, roweru, hulajnogi elektrycznej, czy smartwatcha w koszty działalności. Chętnie doradzimy również i w takiej formie optymalizacji kosztów.