Z powodu pandemii koronawirusa wiele firm ogranicza swoją działalność, zwalnia pracowników oraz zastanawia się nam zamknięciem biznesu. Mikroprzedsiębiorcy, czyli zatrudniający do 9 pracowników, mogą liczyć na szersze wsparcie w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej1. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak uchronić swoją firmę przed upadkiem i jaką pomoc otrzymasz od rządu?
Z ulgi na ZUS mogą skorzystać osoby, które zatrudniają w swojej firmie do 9 osób. Obejmuje ona mikroprzedsiębiorstwa pozarolnicze, które rozpoczęły swoją działalność przed 1 lutego 2020 roku. Jeżeli spełniasz powyższe kryteria, możesz być zwolniony z opłat ZUS-u za marzec, kwiecień i maj tego roku. W tym czasie Ty i Twoi pracownicy będziecie normalnie ubezpieczeni i nie będziesz musiał w późniejszym terminie opłacać składek za ten okres (nie jest to odłożenie opłaty składek w czasie). W tym przypadku Twoja firma nie musi odnotować spadku przychodów w tym okresie. Ulga nie będzie jednak naliczana automatycznie – aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek RDZ do 30 czerwca 2020 roku, wrzucając go do skrzynki na dokumenty w placówce ZUS-u, listownie lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS lub www.gov.pl.
Co z opłaconymi składkami za marzec?
Jeśli opłaciłeś już składki za marzec, zostaną Ci one zwrócone po złożeniu stosownego wniosku do 15 maja.
Pracodawca niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS ze środków FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) . Korzystając z tej ścieżki możesz się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w ramach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy. Jeżeli chcesz otrzymać dopłaty do pensji dla swoich pracowników, musisz spełnić kilka warunków.
lub
Dopłaty do pensji pracowniczych mogą łączyć się z innymi formami pomocy w Tarczy Antykryzysowej, jednak nie mogą być wykorzystane na utrzymanie stanowiska pracy dla tego samego pracownika. Za pracownika uważa się osobę pozostającą z pracodawcą w stosunku pracy lub osobę zatrudnioną na podstawie oskładkowanej umowy zlecenia. Nie można uzyskać dofinansowania do wynagrodzeń pracownika, którego pensja w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku była wyższa niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku. Nie możesz go również przeznaczyć na pracownika zatrudnionego w ramach umowy o dzieło. Spełniając powyższe warunki, możesz się ubiegać o dofinansowanie w ramach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy. Wniosek złóż do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie elektronicznej lub papierowej. Świadczenie przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy.
Dofinansowanie w ramach obniżonego wymiaru pracy polega na zmniejszeniu etatu pracownika o maksymalnie 20%, ale nie więcej niż do połowy etatu (osobie zatrudnionej na pół etatu nie możesz już obniżyć wymiaru). Maksymalna kwota, którą możesz otrzymać na jednego pracownika, wynosi 2 452,27 zł (zawarte są w niej także składki na ubezpieczenie społeczne).
Przestój ekonomiczny to taki okres, w którym pracownicy są gotowi do wykonywania pracy w firmie, jednak nie mogą pracować z przyczyn niezależnych od nich (np. z powodu zamknięcia zakładu). W tym przypadku maksymalna kwota, którą możesz uzyskać na każdego pracownika, wynosi 1 533,09 zł netto (wraz ze składkami na ubezpieczenie społecznie, z uwzględnieniem wymiaru pracy).
Pracodawca mikro, mały i średni, tj. zatrudniający do 249 pracowników może alternatywnie skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS na podstawie umowy ze starostą. Korzystając z tej ścieżki możesz się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w sytuacji znacznego spadku obrotów gospodarczych. Jeżeli chcesz otrzymać dopłaty do pensji dla swoich pracowników, musisz spełnić kilka warunków.
Jeśli chcesz uzyskać powyższe wsparcie, złóż wniosek do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Dofinansowanie obliczone zostanie według następujących przedziałów spadku obrotów:
Nie możesz otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Tarcza antykryzysowa przewiduje również niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Możesz się ubiegać o maksymalnie 5 tysięcy złotych ze środków Funduszu Pracy. Jej oprocentowanie będzie wynosić 0,05 stopy redyskonta weksli. Okres spłaty pożyczki może wynosić maksymalnie 12 miesięcy, a jej rozpoczęcie nastąpi po trzymiesięcznej karencji. Wniosek o jej udzielenie złóż do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca działalności Twojej firmy.
Uwaga! Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia będzie kontynuował działalność.
To nie wszystkie ulgi i warianty pomocy, z których możesz skorzystać. Skontaktuj się z nami, rozliczymy Twoją firmę, pomożemy Ci przygotować niezbędne dokumenty i powiemy Ci, z których ulg i pomocy rządowych możesz skorzystać.
1 Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.