Podatkomat | ul. Stargardzka 2-2A | 54-156 Wrocław | tel. +48 71 707 02 77

Księgowość Amazon, FBA, FBM


  Księgowość Amazon, FBA, FBM

   

  Alternatywą dla własnego sklepu internetowego jest korzystanie ze współpracy z tzw. marketplace’ami, np. Amazon, E-bay, Etsy. Niestety oprócz korzyści związanych z tym modelem, pojawiają się problemy z prawidłowym rozliczeniem działalności. Dzieje się tak między innymi z powodu dużej liczby transakcji, digitalizacji wielu aspektów całego procesu, a także skomplikowanych przepisów podatkowych i zasad, jakie narzuca platforma.

   

  Księgowość Amazon FBM – oferta Podatkomatu

  Amazon FBM (ang. fullfilment by merchant) to taka forma współpracy z platformą Amazon, która zakłada, że sprzedający produkt samodzielnie zarządza wysyłką towaru, tzn. posiada produkty we własnym magazynie, pakuje je i oznacza, a następnie zleca dostarczenie firmie kurierskiej.

  Jeśli prowadzisz działalność e-commerce i chcesz zadbać o profesjonalną obsługę procesów księgowych, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. W zakres naszych usług wchodzi między innymi:

  • wsparcie w założeniu i rejestracji działalności gospodarczej, w tym pomoc w wyborze formy opodatkowania i rejestracja do VAT,
  • wsparcie w zaplanowaniu i optymalizacji procesów księgowych związanych z obsługą sprzedaży internetowej,
  • prowadzenie ewidencji księgowej,
  • obsługa formalności związanych ze zgłoszeniem do ZUS-u oraz pomoc w uzyskaniu preferencyjnych stawek ZUS,
  • rozliczanie przychodów ze sprzedaży e-commerce,
  • rozliczanie kosztów związanych z majątkiem firmy (samochody, sprzęt elektroniczny),
  • rozliczanie zatrudnionych pracowników.

  Naszym klientom udostępniamy aplikację, która pozwala uprościć obieg dokumentów i umożliwia dostęp do najważniejszych spraw księgowych z dowolnego urządzenia łączącego się z internetem. Korzystając z naszych usług, otrzymujesz także wsparcie indywidualnego opiekuna, z którym możesz skontaktować się w każdej sprawie związanej z prowadzoną księgowością Amazon.

  Czym jest księgowość Amazon?

  Aby prowadzić ten proces skutecznie, niezbędna jest wiedza podatkowa, a przede wszystkim znajomość aktualnych przepisów, które mogą zmieniać się relatywnie często.

  Funkcjonowanie sklepu internetowego na platformie Amazon – podobnie jak każdej innej firmy – należy zaplanować w taki sposób, aby wszystkie operacje gospodarcze zostały odnotowane, a należne podatki i inne opłaty naliczone w sposób prawidłowy. Trzeba pamiętać, że Amazon udostępnia platformę sprzedaży, jednak to nie na nim spoczywa obowiązek rozliczania podatku VAT, podatku dochodowego i innych należności skarbowych – obowiązek ten zawsze należy do przedsiębiorcy.

   

  VAT OSS 2021

  Obowiązki rejestracyjne w modelu FBM – jaki podatek VAT?

  W przypadku sprzedaży na Amazon w modelu FBM to sprzedawca jest odpowiedzialny za cały proces obejmujący sprzedaż wysyłkową, magazynowanie i dostarczenie towarów do klientów, a także rozliczanie podatku VAT zgodnie z obowiązującymi procedurami.

  System VAT-OSS pozwala polskim przedsiębiorcom rozliczać sprzedaż poprzez rejestrację do procedury VAT-OSS w dowolnym kraju UE (oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest rejestracja w Polsce) i rozliczanie w jednej deklaracji sprzedaży do różnych krajów UE z uwzględnieniem stawek VAT właściwych dla tych krajów.

  Takie usprawnienie dotyczy wyłącznie e-sprzedawcy odpowiedzialnego za magazynowanie i transportowanie towarów z jednego kraju. Przy sprzedaży wysyłkowej i magazynowaniu również na terenie innego kraju UE (lub więcej) sprzedawcy są zobowiązani do rozliczania podatku VAT i rejestracji w każdym kraju, do którego przedsiębiorca przemieszcza swoje towary (przesunięcia między magazynami).

  Księgowość Amazon FBA – oferta Podatkomatu

  Amazon FBA (ang. fullfilment by Amazon) to taka forma współpracy z platformą Amazon, która zakłada, że sprzedający branży e-commerce dostarcza produkt do magazynu Amazon, któryzarządza wysyłką towaru, uwalniając od tego sprzedawcę. Model ten powoduje jednak pewne istotne komplikacje w rozliczeniach podatkowych. Amazon, aby zapewnić krótkie czasy wysyłki towarów, dokonuje przesunięć między swoimi magazynami w różnych krajach, co skutkuje koniecznością rozliczenia podatku VAT w każdym kraju, do którego Amazon przemieścił towar sprzedawcy.

  Konieczne jest w takim przypadku prawidłowe rozliczenie VAT z tytułu przemieszczeń towarów pomiędzy magazynami Amazon w różnych krajach UE. Rejestracja do VAT i raportowanie w każdym kraju przemieszczenia obejmuje dwa rodzaje transakcji: Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów (WDT) oraz Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).

  W praktyce oznacza to konieczność rejestracji i późniejszego regularnego rozliczania podatku VAT w wielu krajach.

  Do niedawna była to skuteczna bariera odstraszająca od współpracy z Amazonem w modelu FBA. Platforma jednak zauważyła problem i obecnie oferuje usługę rejestracji i rozliczeń VAT w każdym kraju europejskim, w którym ma magazyn.

  Aby skutecznie prowadzić księgowość Amazon sklepów internetowych, należy znać procedury, sposób raportowania i zasady platformy – a także śledzić ich ewentualne zmiany. Mowa tutaj nie tylko o obowiązujących terminach wysyłek, gabarytach przesyłek, czy ich oznakowaniu, ale właśnie o kwestiach formalno-prawnych, w tym tych związanych z rozliczaniem podatków i prowadzeniem ewidencji.

  Podatkomat pomoże w skonfigurowaniu usług VAT Amazon i może nadzorować ich funkcjonowanie. Wspieramy oczywiście również rozliczenie samego procesu sprzedaży na rynki zagraniczne i księgowość krajową.

  Księgowość Amazon – co z podatkiem VAT w krajach UE?

  Osoby prowadzące sprzedaż internetową na terenie Polski, wystawiają tradycyjne dokumenty sprzedaży w postaci paragonu lub faktury. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku księgowości Amazon należy stosować się do procedur wyznaczonych przez platformę, które są rygorystycznie przestrzegane.

  Od połowy 2021 roku funkcjonuje w Polsce system VAT OSS – zestaw ułatwień dla e-commerce. Procedura VAT-OSS upraszcza procedury związane z płatnościami VAT, tzn. umożliwia podatnikom rejestrowanie się do czynności VAT jedynie w kraju, z którego wysyłają towary (wcześniej należało zarejestrować się także w kraju, do którego towar trafiał). Dotyczy to transakcji powyżej określonego limitu (10 tys. euro), a więcej na ten temat można znaleźć w naszym artykule: VAT OSS dla sklepów internetowych.

  Obowiązki rejestracyjne w modelu FBA – rozliczanie podatku VAT

  Przemieszczanie towarów za pośrednictwem magazynów Amazon w modelu sprzedaży FBA nakłada na każdego sprzedawcę obowiązek rozliczenia transakcji VAT oraz obowiązek rejestracji w każdym z krajów Unii Europejskiej, z którego towar podlegał dalszej sprzedaży wysyłkowej.

  W przypadku zrealizowania zakupu na terenie państwa, w którym aktualnie znajdował się towar przez obywatela tego państwa, obowiązuje stawka VAT ustalona dla danego kraju UE, co również należy wykazać w rozliczeniu podatkowym. Jest to o tyle problematyczne, że w każdym państwie przyjęto inną wartość stawki VAT dla sprzedawanych towarów.

  Brak kontroli procesu i składanie niedokładnych deklaracji może przyczynić się do powstawania poważnych zaległości podatkowych, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług przedstawiciela podatkowego. Ponadto dzięki procedurze VAT-OSS podatnicy nie są zobligowani do rejestracji w krajach UE, w którym Amazon nie magazynuje ich towarów.

  Nasze biuro rachunkowe Podatkomat jest w stanie zapewnić fachowe wsparcie w prowadzeniu działalności oraz formalności związanych ze sprzedażą towarów na platformie Amazon w modelu FBA, dzięki czemu cały proces rozliczania VAT w Europie przebiega sprawnie i zgodnie z prawem.

  Księgowość Amazon – skorzystaj z wiedzy profesjonalistów

  Prowadzenie działalności e-commerce to skomplikowany proces, któremu należy poświęcić wiele uwagi. Nie inaczej jest z księgowością, która wymaga od przedsiębiorcy dokładności, konsekwencji i znajomości często aktualizowanych procedur i przepisów.

  W Podatkomacie mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości e-commerce, znamy specyfikę branży e-commerce i wiemy co zrobić, aby zoptymalizować koszty działalności tego rodzaju. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania, płynnie rozliczać faktury i przejmiemy większość obowiązków związanych z obiegiem dokumentów.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami. Jesteśmy biurem rachunkowym online, dlatego większość procesów możemy przeprowadzić przez internet.

  ZAMAWIAM PLAN