Jeżeli nie jesteś w stanie zapłacić składek społecznych w terminie, możesz skorzystać z rozłożenia należności ZUS-u na raty za okres od stycznia 2020 lub odroczenia ich zapłaty bez opłaty prolongacyjnej. Musisz tylko złożyć wniosek RDU do ZUS-u najpóźniej do 30 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
Jeżeli nie chcesz stracić płynności finansowej w Twojej firmie, możesz złożyć wniosek o:
Dokumenty należy złożyć do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), jednak sama aplikacja nie jest równoznaczna z pozytywnym jej rozpatrzeniem.
Jeżeli zatrudniasz zleceniobiorców lub inne osoby na podstawie umowy agencyjnej bądź innych umów do których stosuje się przepisy o umowach cywilnoprawnych i jesteś zainteresowany pomocą swoim współpracownikom, aby zapewnić ciągłość relacji ekonomicznych, możesz pośredniczyć w ich staraniach o świadczenie postojowe. Świadczenie będzie im przysługiwać w razie przestoju spowodowanego COVID-19, pod pewnymi warunkami:
Wysokość świadczenia wynosi:
W wypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną wniosek RSP-C składa do ZUS zleceniodawca lub zamawiający. Może być on złożony w formie papierowej albo dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek należy złożyć w przeciągu trzech miesięcy od miesiąca w którym ogłoszono stan epidemii. Weryfikacja oświadczenia o wysokości osiągniętego przychodu będzie weryfikowana w trybie wymiany informacji z KAS. Świadczenie ma charakter jednorazowy z możliwością ubiegania się o nie po raz kolejny.
Możesz odliczyć poniesione straty w 2020 roku od dochodu z poprzedniego roku. Dzięki temu zmniejszysz podstawę opodatkowania i otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku. Nie możesz jednorazowo obniżyć dochodu o kwotę większą niż 5 000 000 zł. Możesz ją rozliczyć również w następnych pięciu latach. Aby otrzymać taką możliwość, musisz spełnić kilka warunków.
Aby uzyskać odliczenie strat za 2020, musisz złożyć odpowiednią korektę zeznania podatkowego za 2019 rok w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca Twojej działalności.
To nie wszystkie ulgi i warianty pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej1, z których możesz skorzystać. Skontaktuj się z nami, rozliczymy Twoją firmę i pomożemy Ci przygotować niezbędne dokumenty i powiemy Ci, z których ulg i pomocy rządowych możesz skorzystać.
1 Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.