Osoby ceniące sobie ekologiczne rozwiązania oraz mieszkające w dużych miastach coraz częściej poszukują środka transportu, który nie tylko nie będzie szkodził środowisku naturalnemu, ale także pozwoli na szybkie przemieszczanie się wtedy, gdy samochody stoją w długich korkach. Doskonałą alternatywą jest coraz popularniejsza hulajnoga elektryczna. Zwłaszcza że koszt jej zakupu i eksploatacji właściciele firm mogą odliczyć od podatku.

Choć dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą jest oczywiste użytkowanie samochodu na firmę, to już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że można także kupić rower na firmę, jeśli tylko usprawni on poruszanie się po mieście w celach służbowych. Natomiast zupełnie nowym rozwiązaniem jest hulajnoga na firmę. Do tej opcji przychylają się najczęściej młodzi nowocześni ludzie, zakładający swoje startupy w dużych miastach. 

Hulajnoga elektryczna na firmę – koszty bez limitu

Hulajnoga elektryczna umożliwia rozwinięcie prędkości nawet do 25 km/h. Może być wykorzystywana np. w celu szybkiego dojazdu do własnego biura czy też na spotkanie z klientem, a do tego pozwala na uniknięcie korków w godzinach szczytu. To wszystko sprawia, że istnieje zasadność wykorzystywania hulajnogi jako nowoczesnego środka transportu firmowego. Może więc być też zaliczana do kosztów przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorca ma taki zamiar, musi konieczne udokumentować jej zakup fakturą lub rachunkiem.  Musi też pamiętać, że w razie ewentualnej kontroli skarbowej powinien wyjaśnić związek poniesionego kosztu ze swoją działalnością gospodarczą.

Według Kodeksu drogowego hulajnoga nie jest pojazdem osobowym, dlatego koszty związane z jej eksploatacją nie muszą być limitowane, jak to ma miejsce w przypadku samochodów osobowych. Dlatego też wszystkie wydatki poniesione na jej zakup i eksploatację można w pełnej wysokości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Hulajnoga elektryczna na firmę i samochód jednocześnie

Hulajnoga na firmę nie wyklucza posiadania również służbowego samochodu. Trzeba tylko umieć uzasadnić konieczność posiadania obu środków transportu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

W zależności od sposobu finansowania, wartości i okresu użytkowania hulajnoga elektryczna może być wprowadzona do ewidencji środków trwałych lub bezpośrednio do kosztów podatkowych. Do kosztów zaliczane są tu również raty leasingu operacyjnego lub finansowego (tylko część odsetkowa). Jeśli hulajnoga elektryczna służy tylko do działalności gospodarczej, przedsiębiorca może także w pełni odliczyć VAT od jej zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych.

Hulajnoga elektryczna to tylko jeden z nowoczesnych gadżetów, które można wrzucić w koszty firmy. Wciąż niewielu przedsiębiorców wie, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić także smartwatch na firmę, zawrzeć aparat fotograficzny w kosztach firmowych, czy dokonać zakupu telewizora na firmę. Sprawdź, jak możesz generować koszty w firmie jednoosobowej!